×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۲  
true
true
کاغذ داخلی و توزیع آن توسط ارشاد پاسخگوی کامل نیاز ناشران نیست

به گزارش شهر مردم، قیمت کتاب یکی از مسائل پرچالش حوزه نشر در سال‌های اخیر بوده است. عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که با گران شدن قیمت کتاب‌، این کالا اندک سهمی را که از سبد برخی خانوارها دارد، را نیز از دست می‌دهد.مشکلات اقتصادی در صنعت نشر و افزایش قیمت مواد اولیه تولید سبب افزایش قیمت کتاب در نوبت چاپ جدید شده است.

در حال حاضر قیمت کاغذ تحریر به مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و این حاکی از افزایش قیمت در این حوزه است در این راستا برخی از ناشران اقدام به انتشار کتاب‌های خود بدون قیمت پشت جلد کرده‌اند، البته برخی ناشران در گذشته نیز کتاب‌های خود را بدون قیمت پشت جلد منتشر کرده و پس از آن اقدام به برچسب گذاری و تصویب قیمت جدید برای کتاب می‌کنند. اما آیا این برچسب‌گذاری‌های قیمت بدون درج قیمت پشت جلد قانونی است؟

به همین بهانه در پرونده جدیدی با عنوان «بررسی نبود قیمت پشت جلد و مشکلات کاغذ»  به بررسی نحوه قیمت گذاری کتاب و عدم درج آن بر روی جلد کتاب و مشکلات اقتصادی از جمله قیمت کاغذ که ناشران با آن رو به رو هستند پرداخته‌ایم.

شماره اول این پرونده به مصاحبه با حسین سعیدی مدیرعامل انتشارات به نشر (آستان قدس رضوی) اختصاص داشت که مشروحش در پیوند «ناشران باید تنها مرجع تغییر قیمت کتاب باشند» قابل دسترسی و مطالعه است.

در دومین‌گفتگوی این ‌پرونده سراغ میر شمس الدین فلاح هاشمی مدیرعامل نشر صاد رفتیم که مشروح گفتگو با وی در ادامه می‌آید؛

* آقای هاشمی همان‌طور که می‌دانید بسیاری از کتاب‌ها قیمت پشت جلد ندارند و کتابفروشی ها اقدام به چسباندن برچسب با قیمت جدید می‌کنند نظر شما در این باره چیست.

درست است که هزینه‌ها لحظه‌ای دچار تغییر است و بالتبع قیمت کاغذ نقش اساسی در قیمت کتاب دارد اما این ناشر است که می‌تواند قیمت کتاب را مشخص کند نه کتابفروش! او از پیش با تخفیف ویژه کتاب را از ناشر تهیه کرده است لذا توجیه ندارد خود تعیین قیمت کند. کما اینکه مبحث قیمت گذاری به روز کتاب‌ها امری طبیعی است به این ترتیب این توجیه مناسبی نیست که کتاب‌ها قیمت درج شده نداشته باشند.

در حال حاضر برچسب گذاری قیمت کتاب بین ناشران امری مرسوم شده است و به این ترتیب بسیاری از ناشران کلاً هیچ قیمت پشت جلدی درج نمی‌کنند و توسط بارکد قیمت کتاب‌ها را تعیین می‌کنند.

* به نظر شما تولید کاغذ داخلی و در اختیار گذاشتن آن توسط وزارت ارشاد تا چه اندازه نیاز ناشران را رفع کرده است و آیا ناشران ملزم به درج قیمت بر روی کتاب هستند؟

بدون شک تولید کاغذ داخلی و در اختیار گذاشتن آن توسط وزارت ارشاد بخشی از نیازها را پاسخ می‌دهد اما میزان دریافت کاغذ تولید داخلی اصلاً قابل مقایسه با نیاز ناشران نیست کما اینکه بحث کیفیت کاغذها هم بسیار مهم است.

به نقل از مهر، در پاسخ به الزام قیمت کتاب بر روی جلد باید بگویم که همه کتاب‌ها برای اعلام وصول از وزارت ارشاد باید قیمت کتاب را درج کنند اما بعد از حذف قیمت کتاب‌ها بدون قیمت پشت جلد به دست مخاطب می‌رسد که وزارت ارشاد باید در این خصوص نظر کارشناسانه‌ای بدهد.

انتهای پیام/

true
true
کاغذ داخلی و توزیع آن توسط ارشاد پاسخگوی کامل نیاز ناشران نیست
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true