×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  سه شنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۲  
true
true
محرومیت یک وزنه‌بردار و یک جودوکار به دلیل دوپینگ

یک جودوکار و یک وزنه‌بردار با توجه به مصرف ماده ممنوعه دوپینگ هر یک به مدت سه سال از تمامی فعالیت‌های ورزشی محروم شدند.

به گزارش شهر مردم، حکم محرومیت علی فتاحی، از ورزش جودو و یک ورزشکار در رشته وزنه‌برداری که هنوز به سن قانونی نرسیده و هویتش محرمانه باقی خواهد ماند، صادر شد.

نمونه «علی فتاحی» در اردوی تیم ملی جودوی دانشجویان در تاریخ دهم تیرماه امسال در تهران اخذ شد که پس از بررسی تخصصی توسط آزمایشگاه مرجع وجود ماده «نورآندروسترون» که جزء مواد ممنوعه کلاس S1 است در نمونه او تایید شد. با استناد به ماده ۱-۸-۱۰ این ورزشکار به مدت چهار سال از فعالیت در تمامی حوزه‌های ورزش محروم می‌شود اما با توجه به پذیرش اولیه تخلف و قبول مجازات معین‌شده توسط ورزشکار، کمیته انضباطی ایران نادو یک سال از محرومیت او کاست تا در نهایت این ورزشکار به سه سال محرومیت از تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ تا ۱۴۰۵/۰۵/۲۲محکوم شود.

ورزشکار رشته وزنه‌برداری به دلیل نرسیدن به سن قانونی، هویتش محرمانه باقی خواهد ماند. نمونه او در زمان برگزاری اردوی تیم ملی در تاریخ ۱۴۰۲/۰۴/۰۴ اخذ شد که با اعلام آزمایشگاه مرجع، وجود ماده «استانوزولول» از گروه ماده ممنوعه S1 لیست ممنوعه وادا در نمونه‌اش تایید شد.

او با استناد به ماده ۱-۸-۱۰ چهار سال از فعالیت ورزشی محروم می‌شود اما این ورزشکار نیز با توجه به پذیرش تخلف به سه سال محرومیت (۱۴۰۲/۰۵/۱۷ لغایت ۱۴۰۵/۰۵/۱۶) در تمامی حوزه‌های ورزش محکوم می‌شود.

واژه دوپینگ از زبان آفریقای جنوبی مشتق شده‌است و در اصل اشاره به یک نوشیدنی الکلی باستانی دارد که به عنوان محرک در مراسم رقص استفاده می‌گردید. به تدریج این واژه استفاده گسترده‌تری کرد و در ورزش امروز به معضلی تبدیل شده‌است

true
true
محرومیت یک وزنه‌بردار و یک جودوکار به دلیل دوپینگ
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true