×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۲  
true
true
مسئولان پاسخگوی ضربه به اعتماد عمومی باشند

فرخنده آشوری – شهر مردم
در روزهای گذشته خبری مبنی بر برکناری مدیرعامل موسسه خیریه نرجس شیراز توسط یکی از سایت های خبری تحلیلی در تهران، منتشر شد که در این گزارش اشاره مستقیمی به برخی از تخلفات صورت گرفته در این موسسه شده بود، بعد از انتشار این خبر، مدیرعامل موسسه که در خبر، عنوان شده بود، برکنار شده و ممنوع الورود به موسسه خیریه نرجس است، چند خبرنگار از رسانه های محلی استان فارس را دعوت و کلیات موارد عنوان شده در گزارش این سایت خبری را تکذیب کرد.در این سایت، به برخی از تخلفات مالی این موسسه اشاره شده است که برخی از آنها را در این گزارش آوردیم: «در گزارش‌ مالی که توسط یکی از اعضای کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس، از بررسی تمام حساب‌های موسسه نرجس تهیه و به بازپرس پرونده تحویل داده شده، مشخص شد این موسسه، بانک‌های مهر و رسالت را به پرداخت وام به پرسنل خود مجاب کرده، اما کلیه وام‌های پرداخت شده به حساب پرسنل را جمعا به حساب رئیس موسسه، انتقال داده است‌. معلول‌آزاری، تحصیل مال از طریق نامشروع، سوء‌استفاده از دفترچه بیمه مددجویان برای کسب درآمد، سوء‌استفاده از اموال و املاک متعلق به موسسه و انتقال آن به نام خود و فروش غیرقانونی، بخشی از اتهامات اداره کنندگان این موسسه به شمار می‌آید.»
هدایت بهاءالدینی، مدیرعامل این موسسه در جمع این خبرنگاران، ضمن تکذیب تمام موارد اعلام شده، انتشار این خبر را خصومت شخصی خبرنگار این سایت، خوانده بود. نشست خبری که رنگ و بوی رپرتاژ داشت، اما خبرنگاران با توجه به اینکه اطلاعات کافی را در مورد صحت و سقم موارد اعلام شده از دو سو نداشتند و با توجه به اینکه هر گونه اشتباه در این موضوع، می تواند سبب خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی به خیریه و حوزه رسانه شود، حاضر به انتشار آن نشدند و در نهایت این خیریه، در سایت خود خبر تکذیبیه را منتشر کرد. بنابراین روزنامه «شهر مردم» سعی کرد تا این موضوع را بدون هیچ جانبداری پیگیری کند، که نتیجه این تحقیقات را در این گزارش آوردیم.

◀ روند طولانی رسیدگی به پرونده متخلفان موسسه نرجس شیراز
محمدرضا هوشیار، مدیرکل بهزیستی که در گزارش منتشر شده، به دلیل جانبداری از مدیر عامل موسسه خیریه نرجس و چشم‌پوشی از خطاهای وی، مورد هجمه قرار گرفته بود، به ما گفت: بهزیستی، بعد از دریافت گزارشاتی مبنی بر تخلفات توسط این موسسه، به مدت چندین ماه یک مدیر مقیم را در این موسسه گذاشت که گزارشات این مدیر به سیستم قضایی، تحویل داده شده است، موسسه خیریه نرجس، یک موسسه مردمی است که به صورت هیئت امنایی، اداره می شود، ما در جایگاه قضاوت قرار نداریم و نمی‌توانیم در مورد آن اظهارنظر کنیم، تصمیم بر عهده سیستم قضایی است.
وی، افزود: این پرونده، حدود سه سال است که در جریان قرار دارد و پیش از مدیریت من، آغاز شده، بهزیستی، حافظ حقوق مددجویان خود است و در این زمینه، هیچ اغماضی ندارد، این پرونده شاکی خصوصی نیز دارد و باید منتظر رای دادگاه باشیم و در حال حاضر، پرونده در مراحل نهایی خود قرار دارد.

با پیگیری از سیستم قضایی، متوجه شدیم که مدیرعامل این موسسه، هنوز هیچ حکمی دریافت نکرده و خبر برکناری وی کذب است، اما این به مبنی تکذیب تمام موارد اعلام شده در خبر نیست.

انتشار اخبار در مورد موسسات خیریه، ملاحظات خود را دارد چرا که مردم در راستای کمک به مددجویان این موسسات و اعتبار آنها و اعتماد به نظارت کافی از سوی دستگاه های دولتی، به آنها کمک می کنند و در صورت وقوع تخلف و عدم رسیدگی، اعتماد عمومی خدشه دار می شود و ضرر اصلی به مددجویانی که هیچ پناهی جز کمک مردم ندارند، می رسد.

◀  بهزیستی باید مدیر جایگزین برای موسسه نرجس معرفی کند
پرونده خیریه نرجس، حدود سه سال است که در دستگاه قضایی در دست بررسی است و متهمان آن، با وثیقه های سنگین آزاد هستند، این پرونده، در شعبه های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و در حال حاضر، در شعبه ۱۱ بازپرسی قرار دارد، سه نفر از متهمین، به این مرکز ممنوع الورود شدند اما هنوز حکمی برای مدیرعامل این موسسه، صادر نشده است. براساس تحقیقات ما، شعبه ۱۱ بازپرسی نامه ای را حدود دو هفته قبل به بهزیستی فارس ارسال کرده است تا مدیرعامل جایگزینی را معرفی کنند، هر چند تا کنون این معرفی انجام نشده، اما احتمالا تا هفته آینده، مدیرعامل جدید به صورت موقت معرفی خواهد شد.

برخلاف آنچه که مدیرعامل این موسسه اظهار کرده است، تخلفاتی در این موسسه، صورت گرفته که با توجه به حساسیت موضوع و اینکه یک سوی این ماجرا، معلولانی قرار دارند که توان دفاع از خود را ندارند از دستگاه قضایی انتظار می ورد که این پرونده، بدون هیچ اغماضی و با سرعت بیشتری رسیدگی شود و با متخلفان برخورد شود.
همان طور که در سایت خبری مذکور، عنوان شده بود سه نفر از متهمان که شامل مدیر مالی این موسسه و همسر و فرزند مدیرعامل و از اعضای هیئت امنای موسسه هستند براساس حکم صادره، اجازه ورود به این موسسه را ندارند.

براساس تحقیقات ما، علاوه بر برخی از سوءاستفاده های مالی، حتی کمک های مردمی مانند گوشت و غیره نیز مورد استفاده مددجویان قرار نگرفته است و در مواردی به فروش رسیده است و مدیرعامل این موسسه به جای روشنگری، به حضور خانواده های توانخواهان این مرکز در لیست هیئت امنا اشاره می کند.

◀  بهزیستی شفاف سازی کند
با توجه به حساسیت موضوع، انتظار می رود که جزییات این پرونده، برای مردم شفاف سازی شود تا بدانند کمک های آنها، صرف چه اموری شده است، در این پرونده، علاوه بر تخلفات انجام شده با احساسات و عواطف مردم بازی شده است و این بی اعتمادی پیش آمده، سبب ضربه به سایر مراکز خیریه نیز خواهد شد.

در مقابل بهزیستی باید به عنوان امانت دار مردم، پاسخگو باشد که چرا با وجود سالها اطلاع از تخلفات این موسسه، در کنار پیگیری قضایی، شفاف سازی لازم را انجام نداده است، این چنین موارد از دید عمومی، قابل بخشش و سهل انگاری نیست، پرونده مدیرعامل موسسه نرجس و سایر متهمان به دلیل شاکی خصوصی، پیگیری شده است، بهزیستی باید به عنوان شاکی اصلی در این پرونده، حضور یابد تا سریع‌تر حکم صادر شود و مددجویان این مرکز، تعیین تکلیف شوند.

 

true
true
مسئولان پاسخگوی ضربه به اعتماد عمومی باشند
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true