×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  چهارشنبه - ۸ آذر - ۱۴۰۲  
true
true
خیر بلند ایران برای تبدیل شدن به دومین تولیدکننده بزرگ عسل در جهان

خیر بلند ایران برای تبدیل شدن به دومین تولیدکننده بزرگ عسل در جهان، بعد از اینکه سال‌ها ایران در رتبه سوم تولید عسل در جهان قرار داشت، اکنون آمارهای جدید نشان می‌دهد، با افزایش میزان تولید این شهد شیرین در کشور، ایران به مقام دوم در این زمینه دست یافته است و تلاش دارد تا جدا از این جایگاه جهانی موفق به کسب درآمد ارزی بیشتری از این طریق شود.

به گزارش شهر مردم به نقل از خبربازار، الهام صادقی: آنگونه که آمار و ارقام اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد، تولید عسل کشور در بازه زمانی سال اخیر به ۱۳۶ هزار و ۴۸۵ تن رسیده است.

عددی که می‌توان آن را بالاترین میزان تولید عسل در چهار سال گذشته دانست.

این در حالی بوده که پیش‌تر کشورمان در رتبه سوم تولید این محصول قرار داشته است، براین اساس چین و ترکیه به ترتیب جایگاه اول و دوم را به خود اختصاص داده بودند.

به طور نمونه در سال ۲۰۱۸ چین موفق شده بود تا ۴۵۷ هزار تن عسل تولید کنند که این عدد برای ترکیه ۱۱۴ هزار تن بود و بود، بعد از این دو کشور نیز ایران با ۷۷ هزار تن در جایگاه سوم جای داشت.

بنابراین اکنون با افزایش تولید عسل در کشورمان به ۱۳۶٫۵ تن، موفق شدیم تا مقام دوم را در این زمینه در اختیار بگیریم.

رتبه‌های سوم تا هفتم در اختیار کدام کشورها است؟

غلامحسین طهماسبی، رییس انجمن علمی زنبور عسل ایران

به این ترتیب طبق آمارهای جدید اکنون ترکیه با ۹۶ هزار تن، آرژانتین با ۷۱ هزار تن، اوکراین با ۶۸٫۵ هزار تن، هند با ۶۶٫۳ و روسیه با ۶۴٫۵ هزار تن به ترتیب در رتبه‌های سوم تا هفتم را با خود اختصاص داده‌اند.

اما در رتبه بندی جهانی ایران چه مقامی دارد؟ در این خصوص می‌توان با استناد به سخنان چندی قبل غلامحسین طهماسبی، رییس انجمن علمی زنبور عسل ایران باید بیان کرد، کشورمان در زمینه متوسط عملکرد تولید در سطح کلنی‌ها رتبه ۳۵ جهان را به نام خود ثبت کرده است.

بزرگترین تولید کننده عسل ج%

true
true
خیر بلند ایران برای تبدیل شدن به دومین تولیدکننده بزرگ عسل در جهان
true
true

true