×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۲  
true
true
جزئیات اجرای برنامه پزشکی خانواده برای ۵۵ میلیون شهرنشین

جزئیات اجرای برنامه پزشکی خانواده برای ۵۵ میلیون شهرنشین، معاون بهداشت وزارت بهداشت، به تشریح برنامه های وزارت بهداشت برای اجرای طرح پزشکی خانواده در کشور پرداخت.

به گزارش شهر مردم، حسین فرشیدی، بعد از ظهر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت، گفت: برنامه پزشکی خانواده شهری از دی ماه سال گذشته با اجرای برنامه نظام ارجاع در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر شروع شد و همانطور که پیش از این اعلام کردیم از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۲ در کل کشور اجرایی می‌شود و هم اکنون از ۵۹ شهر در استان‌های مختلف کشور کلید خورده است.

وی افزود: ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت شهری در این ۵۹ شهر تحت پوشش برنامه قرار دارند و سرشماری افراد جدید توسط مراقبان سلامت ادامه دارد و هر مراقب سلامت ۱۵۰۰ نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد.

فرشیدی با اعلام اینکه برنامه پزشکی خانواده روستایی ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و برنامه پزشکی خانواده شهری قرار است ۵۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار دهد، بیان کرد: اجرای کشوری این برنامه یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اهداف وزارت بهداشت خواهد بود. پزشکی خانواده به عنوان بخش مهمی از کل نظام شبکه بهداشت کشور طیف وسیعی از اهداف و برنامه‌های وزارت بهداشت و همچنین مراکز بهداشتی، درمانی کشور را در برمی گیرد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: این برنامه از ابتدای دهه ۸۰ در کشور شروع شد و اکنون در تمام روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت اجرایی شده است. بخش شهری این برنامه نیز از سال ۹۱ در دو استان فارس و مازندران به صورت آزمایشی شروع شد.

فرشیدی افزود: برنامه پزشکی خانواده مطابق آموزه‌های سازمان بهداشت جهانی باید منجر به ارتقای همه جانبه سلامت در جامعه شود. بنابراین باید شبکه بهداشتی را توسعه داده و زیرساخت‌ها، ساختار فیزیکی و منابع انسانی شبکه را تقویت کنیم.

وی ادامه داد: همچنین از طریق اجرای این برنامه باید سواد سلامت را در جامعه ارتقا داده و خودمراقبتی را در جامعه توسعه دهیم. جهان در آینده در زمینه فضای مجازی و هوش مصنوعی و سایر دستاوردهای علمی پیشرفت‌های زیادی خواهد کرد و ما ناچاریم بین خانواده‌ها و بهداشت ارتباط نزدیکی ایجاد کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که آموزش بهورزان و مراقبان سلامت و تیم پزشکی خانواده یکی دیگر از محورهایی خواهد بود که بتوان برنامه را بهتر اجرایی کرد، گفت: هم اکنون با معضلی به نام بیماری‌های غیرواگیر مواجه هستیم که سهم زیادی از بار بیماری‌ها را به خود اختصاص داده است به نحوی که ۷۷ درصد مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های قلبی است؛ با برنامه پزشکی خانواده باید بتوان در درازمدت این بیماری‌ها را کنترل کند.

فرشیدی با اعلام اینکه برای اجرای کشوری برنامه پزشکی خانواده در همه سطوح ۴۶.۵ هزار میلیارد تومان توسط مجلس و دولت در نظر گرفته شده است، گفت: ۱۸.۵ هزار میلیارد تومان از این اعتبار به سطح یک و بخش بهداشتی برنامه اختصاص خواهد یافت.

انتهای پیام/

true
true
جزئیات اجرای برنامه پزشکی خانواده برای ۵۵ میلیون شهرنشین
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true