×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

خبر فوری

true
    امروز  سه شنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۲  
true
true
اقدامات دولت سیزدهم در حوزه تأمین زیرساخت‌های برق

تامین برق پایدار نیازمند توسعه زیرساخت‌ها در این بخش است که برای تحقق این امر در استان فارس طرح توسعه پست انتقال برق شهر صدرای شیراز با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی در حال اجراست.

به گزارش خبرنگار شهر مردم ، صنعت برق به عنوان یکی از شاخص‌های مهم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌رود که از مزایای بسیاری بهره می‌برد. انتقال نسبتاً آسان، طیف وسیع کاربرد و آلودگی کمتر آن در محیط زیست از مزایای انرژی الکتریکی نسبت به سایر انرژی‌ها محسوب می‌شود.

این درحالیست که دولت سیزدهم از ابتدای روی کار آمدن تاکنون اقدامات قابل توجهی را با هدف توسعه صنعت برق انجام داده است. افزایش هفت هزار و ۵۴ مگاوات به توان تولید برق کشور در حوزه حرارتی و تجدیدپذیر به منظور تحقق اهداف و برنامه‌های وزارت نیرو از نتایج اقدامات دولت سیزدهم در زمینه مدیریت و کاهش ناترازی در بخش تولید و تقاضای برق بوده است.

در طول ۲سال گذشته ۱۲۰ هزار مگاولت آمپر به ظرفیت پست‌های انتقال و فوق توزیع افزوده شد و ۳۹ واحد تولید پراکنده با مجموع ۲۸۰ مگاوات ظرفیت به بهره‌برداری رسید.

در این مدت رکوردهای بی‌نظیری در احداث و بهره‌برداری زیرساخت‌های تولید، انتقال و فوق توزیع برق کشور به ثبت رسید که به مدار آوردن پست انتقال ۴۰۰.۲۳۰ کیلوولت قم با ۵۰۰ مگاولت آمپر ظرفیت و بهره‌برداری از پست ۴۰۰.۶۳ کیلوولت آزادشهر گلستان به ظرفیت ۵۰۰ مگاولت آمپر طی هفت ماه همچنین احداث ۲ واحد گازی ۱۸۳ مگاواتی نیروگاه سمنان به ترتیب طی پنج ماه و هفت ماه و بهره‌برداری از ۲طرح احداث نیروگاه مقیاس کوچک فارس از جمله این رکوردها محسوب می شود.

به طور کلی با حمایت‌های وزیر نیرو و اتخاذ رویکرد جدید در شناسایی نقاط بحرانی و اختصاص بیشترین منابع به طرح‌های اولویت‌دار طی ۲سال اخیر، سه هزار و ۹۰۰کیلومتر مدار به طول خطوط انتقال و فوق توزیع برق کشور افزوده شده است. در استان فارس نیز این مهم در دستورکار متولیان امر قرار گرفته است.

اجرای طرح توسعه پست انتقال برق شهر صدرای شیراز با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی

در حال حاضر طرح توسعه پست انتقال برق شهر صدرای شیراز با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی در حال اجراست که گفته می‌شود بیش از ۹۵% از تجهیزات این پروژه ساخت داخل کشور بوده و از خروج ارز از کشور تا حدود زیادی جلوگیری شده است.

معاون طرح و توسعه شرکت برق منطقه ای فارس در خصوص اجرای این طرح گفت: این طرح با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است و بر اساس برنامه زمانبندی تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مهدی توکلی افزود: توسعه پست ۶۳/۲۳۰ کیلوولت صدرا یکی از طرح‌های زیر بنایی در برق منطقه‌ای فارس است که با اجرای آن شهرهای شیراز و مرودشت و صدرا از تأثیرات آن بهره مندمی‌شوند.

وی افزود: اعتبار اجرای این طرح یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است و عملیات اجرای آن از سال ۱۴۰۰ آغاز شده است. مجری طرح پست های انتقال نیز گفت: طرح توسعه پست ۶۳/۲۳۰ کیلوولت صدرا شامل یک دیامتریک و نیم کلیدی کامل و ۲ کلید ۲۳۰ کیلوولت جهت تکمیل بخش کلیدخانه ۲۳۰ کیلوولت به منظور افزایش قابلیت اطمینان بهره‌برداری از ترانس T۲ و خط ۲۳۰ کیلوولت ارتباطی با پست ملک مکان است. پُـست برق یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین سیستم‌ها برای تولید، انتقال و پخش برق است که می‌تواند در زمان‌های مورد نیاز ولتاژ را به سطح های بالاتر و یا پایین تر تغییر دهد؛ پست برق همچنین نوسانات ولتاژ ناشی از افزایش بار را صاف و فیلتر می‎‌کند.بدون شک توسعه این زیرساخت‌ها نقش مهمی در پایداری کامل برق استان فارس دارد که باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

true
true
اقدامات دولت سیزدهم در حوزه تأمین زیرساخت‌های برق
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true